Ochrona
Wielu ekonomistów jest zdania, że w wyniku wprowadzenia wysokich taryf doszło w latach 30. jedynie do zaostrzenia sytuacji i wystąpienia kryzysu także w innych państwach. Zamknięcie rynków zagranicznych dla towarów importowanych zaowocowało zmniejszeniem popytu i zmusiło wielu zagranicznych producentów do wycofania się z rynku oraz do masowych zwolnień. Tego rodzaju polityka prowadziła z kolei do działań odwetowych ze strony innych państw, które również nakładały taryfy celne na towary importowane. W latach 30. wysokie taryfy celne ustalone przez USA doprowadziły do uruchomienia tzw. taryf odwetowych niemal na całym świecie. Handel międzynarodowy wówczas zamarł. Stosowane współcześnie taryfy i ograniczenia niejednokrotnie również mają charakter cła odwetowego. Gdy w 1999 r. kraje
Unii Europejskiej zakazały sprowadzania wołowiny z USA ze względu na podwyższony poziom sterydów w mięsie, Stany Zjednoczone odpowiedziały wprowadzeniem ograniczeń w zakresie importu towarów z państw Unii.
Zwolennicy protekcjonizmu twierdzą, że firmy rodzime nie są w stanie konkurować z zagraniczną tanią siłą roboczą. W ostatnich latach przedstawiciele przemysłu tekstylnego i odzieżowego w krajach Zachodu odwoływali się do takiego uzasadnienia stojąc w obliczu konkurencji tanich towarów z państw azjatyckich, gdzie pensje pracowników stanowią jedynie niewielki procent zarobków europejskich i amerykańskich.