Przemysł rozwijający się

Uważa się, że mechanizmy protekcjonizmu powinny służyć ochronie rozwijających się gałęzi przemysłu, trudno jest bowiem niewielkim firmom rodzimym skutecznie konkurować z większymi i posiadającymi ustaloną pozycję na rynku firmami amerykańskimi czy japońskimi, na przykład w dziedzinie produkcji komputerów. Zagraniczni producenci działają na szerszą skalę, dysponują większymi zasobami finansowymi i prawdopodobnie także lepiej wykwalifikowaną siłą roboczą czy lepszymi warunkami technicznymi. Dlatego uważa się, że wprowadzenie pewnych mechanizmów ochronnych w tej sytuacji umożliwiłoby rozwój i stabilizację produkcji rodzimej, zdobycie doświadczeń i lepszych technologii pozwalających na skuteczne konkurowanie na rynku w przyszłości. Wówczas dopiero można by znieść ograniczenia importowe. Aby chronić tradycyjną wytwórczość rzemieślniczą i drobnych rolników należy również ograniczyć import niektórych towarów. W wielu krajach europejskich rolnictwo od dawna objęte jest polityką protekcjonizmu.
Część ekonomistów stoi jednak na stanowisku, że polityka protekcjonizmu jest osłoną dla firm mało wydajnych i produkujących towary niskiej jakości. Firmy, które nie są zmuszone do konkurencji nie mają bowiem motywacji do zwiększenia własnej wydajności i jakości produkcji. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby sektory przemysłu podlegające ochronie zdołały rozwinąć się na tyle, by mogły stać się konkurencyjnymi na rynkach światowych. Dla odmiany, reguły wolnego handlu zmuszają producentów do zwiększenia wydajności i atrakcyjności towarów, gdyż w przeciwnym razie nie utrzymaliby się na rynku. Stąd też zwolennicy wolnego handlu twierdzą, że w dłuższym okresie sprzyja on rozwojowi gospodarki i tworzeniu nowych miejsc pracy.
Współcześnie przeważa raczej tendencja do odchodzenia od polityki protekcjonizmu na rzecz wolnego handlu. W 1995 r. Światowa Organizacja Handlu (WTO) przejęła spuściznę po GATT i sprawuje prawny oraz instytucjonalny nadzór nad handlem międzynarodowym. W momencie powstania w 1948 r. GATT tworzyły 23 państwa członkowskie. Do czasu przekształcenia jej w WTO organizacja liczyła już 111 państw-członków, a kolejne 22 kraje złożyły wnioski o przyjęcie. Polska przystąpiła do GATT w 1967 r. i jest także członkiem WTO. Reformy ekonomiczne dekady lat 90. pociągnęły za sobą ożywienie międzynarodowych kontaktów handlowych Polski.

Śmieciarze

Część szpiegów należących do kategorii „śmieciarzy” – zajmujących się przeszukiwaniem koszy na śmieci w poszukiwaniu ważnych dokumentów otwarcie reklamuje swoje usługi. Niedawno drugi na liście najbogatszych ludzi na świecie, Larry Ellison, główny dyrektor firmy komputerowej Oracle, wynajął prywatnych detektywów, aby przeszukali śmieci Microsoftu, firmy należącej do najbogatszego człowieka na świecie, Billa Gatesa.
Działanie na terenie firmy lub próba bezpośredniego podejścia do pracownika wymaga mocnych nerwów. Podejmujący takie działania szpieg musi mieć pewność, że na przykład propozycja
„sponsorowanej” wycieczki do hotelu w egzotycznej miejscowości wypoczynkowej, gdzie pobyt umilają wynajęte panienki zostanie przyjęta. Dyrektor pewnego prywatnego biura detektywistycznego w Indiach S. K. Rai często wprowadza swoje pracownice do firm w celu uzyskiwania informacji od członków zarządu. Często też kobiety zajmujące kierownicze stanowiska lub sekretarki są obiektem zainteresowania szpiegów płci męskiej. Intymne chwile sprzyjają wyjawianiu sekretów, a jeśli to się nie uda, pozostaje jeszcze szantaż.
Zdaniem Rai’a, najprostszą drogą uzyskania cennych informacji jest przekupstwo. „Ludzie chętnie odwiedzający bary i dyskoteki są podatni na korupcję. Stale potrzebują dodatkowego źródła dochodu.

Taśma na podeszwach

Pracownikom firmy Grumman z Long Island w USA produkującej samoloty zdawało się, że podjęli wszystkie możliwe środki ostrożności. Jednak zapomnieli sprawdzić buty wchodzących, a tymczasem na podeszwach Rosjan goszczących w firmie znajdowała się taśma klejąca, do której przywierały fragmenty stopów metali z podłogi. Po zbadaniu składu tych stopów Rosjanie dokładnie zidentyfikowali rodzaj metalu stosowanego do produkcji amerykańskich samolotów bojowych. Firma zrezygnowała z zapraszania osób z zewnątrz.
Wywiad prowadzony na odległość spełnia inne funkcje. Zwykle chodzi o wykonywanie zleceń dla rządu, analizowanie zdjęć satelitarnych i włamywanie się do systemów komputerowych. Od zakończenia zimnej wojny szpiegostwo objęło także nowe dziedziny, z których najważniejsze jest szpiegowanie za pośrednictwem satelity. Pewna firma ochroniarska twierdzi, że wraz z erą zimnej wojny skończyły się rozgrywki polityczne, a zaczęła wojna ekonomiczna. Dla Rosji, Chin i Francji wywiad gospodarczy jest częścią systematycznie prowadzonych działań na rzecz zdobycia najnowszych technologii. W 1991 r. Pierre Ma-rion, były szef francuskiego wywiadu, chwalił się podłożeniem pluskiew pod siedzenia w pierwszej klasie samolotów Air France i wynoszeniem dokumentów z pokojów hotelowych.

Internet jako sposób na zakupy

W dzisiejszych czasach Internet jest praktycznie wszechobecny i warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest on bardzo przydatny. Musimy pamiętać o tym, że sklepy internetowe są miejscem, gdzie robimy zakupy bez wychodzenia z domu. Wiadomo, że sklep internetowy jest niezwykle przydatny i dzięki niemu można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Oczywiście tworzenie sklepów internetowych jest teraz powszechniejsze, niż kiedykolwiek. Musimy też pamiętać o tym, że zakupy w Internecie są niezwykle wygodne i bardzo oszczędne. Warto korzystać z tej formy kupowania, bo na pewno jest ona niezwykle opłacalna. Gdyby ktoś jednak nie był do końca jeszcze przekonany, to powinien się przekonać o efektywności tej metody osobiście. Warto jest skorzystać ze sklepu internetowego i sprawdzić jak ciekawe oferty są dostępne w Internecie i są na wyciągnięcie naszej ręki. Oczywiście wystarczy tylko umieć się obsługiwać komputerem i surfować po Internecie. Nie jest to specjalnie trudne i każdy może się tego nauczyć, co jest oczywiste.

Dobry sklep internetowy

Prowadzenie internetowej działalności gospodarczej jest bardzo dochodowe i warto to robić, gdyż powoduje ono, że możemy się dobrze wzbogacić. Jeśli ktoś w to wątpi, to powinien się zainteresować na przykład czym są sklepy internetowe . Wiadomo, że sklep internetowy to nie jedyny przykład, ale jest on na pewno bardzo dobry. Wiadomo, że trzeba posiadać odpowiednie oprogramowanie sklepu internetowego , które będzie naprawdę funkcjonalne i tym samym skuteczne. Trzeba się starać, aby wszystko funkcjonowało w jak najlepszym porządku, gdyż tylko wtedy jesteśmy pewni swoich zysków. Wiadomo, że nie jest to takie łatwe, ale trzeba się starać, aby wszystko działało jak najlepiej, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że nasze przedsiębiorstwo internetowe będzie prawdziwie dochodowe. Wiadomo, że to bardzo ważne, gdyż zysk jest najważniejszy w tym wszystkim i trzeba się starać, aby je poszerzać. Wiadomo, że nie jest to takie łatwe, ale warto się starać, aby było jak najlepsze. To bardzo ważne i niezwykle istotne.

serwis finansowy art fakty cena panstwowa interwencja ryzyko i jego ocena ubezpieczenia na zycie kontrola k 2 art fakty k 2 handel dawniej merkantylizm za i przeciw metody ochrony rynku ochrona k 3 art fakty k 3 przemysl rozwijajacy sie smieciarze tasma na podeszwach internet jako sposob na zakupy dobry sklep internetowy k 4 art fakty k 4 zakladanie sklepu internetowego zarobki sklepow internetowych w jaki sposob mozemy w istocie sie wzbogacic mlodzi wyksztalceni bezrobotni oplacalnosc biznesu k 5 art fakty k 5 biznes dla osob wykluczonych spolecznie ekonomia zatrudniania sztuka robienia biznesu szkoly biznesu wybor kadry kierowniczej firmy k 6 art fakty k 6 grupy strategiczne grupy strategiczne a bariery mobilnosci bariery wejscia bariery mobilnosci zmiany barier mobilnosci k 7 art fakty k 7 bariery mobilnosci a tworzenie sie grup biznes plan najwazniejszy na poczatku kim sa liderzy biznesu finansowe abecadlo po co komu ekonomisci k 8 art fakty k 8 budzet domowy mini gospodarka we wlasnym domu akcje udzialy w firmach w rekach inwestorow konta bankowe jak wybrac najlepsze finanse czy swiat istnieje dzieki nim oferta pozyczek i kredytow k 9 art fakty k 9 pozyczka jedynym rozwiazaniem wplyw ubezpieczen na poczucie bezpieczenstwa wplyw ubezpieczen na zycie rodzinne ubezpieczenia rodzinne ubezpiecz swoja rodzine k 10 art fakty k 10 bezpieczenstwo bliskich czas ubezpieczyc najblizszych w trosce o bezpieczenstwo najblizszych gwarancja bezpieczenstwa najblizszych ubezpieczenia a zycie rodzinne k 11 art fakty k 11 poczucie bezpieczenstwa a ubezpieczenie otwarte konto oszczednosciowe czy wlasna lokata lokata konta konto oszczednosciowe jak zarzadzac pieniedzmi aby nie miec straty zakladanie samodzielnego konta dla dziecka k 12 art fakty k 12 znalezienie indywidualnego konta dla potomka programy przydatne w biznesie strony ze zleceniami analiza gdzie sie promowac k 13 art fakty k 13 ulotki firmowe konto w banku ksiegowosc biznes internetowy szeroka specjalizacja vs waska k 14 art fakty k 14 nazwa firmy teczki ofertowe ubezpieczenie na zycie zdobywanie lokalnego klienta szkolenia k 15 art fakty k 15 idealni pracownicy dom maklerski ksiegowosc komputerowa aromatyczny marketing system b2b k 16 art fakty k 16 promocja innowacyjnych projektow feng shui w biznesie spirala zadluzenia materialy budowlane a zwrot vat doradztwo personalne k 17 art fakty k 17 praca za granica nowy samochod i piekny dom bank i jego klient ciekawe opcje kredytowe kredyt hipoteczny k 18 art fakty k 18 akcje na gieldzie kapital finansowy sposob na bezrobocie praca idealna bezrobocie k 19 art fakty k 19 swoj wlasny biznes finanse domowe ofe pomysl na biznes trudna branza k 20 art fakty k 20 zrodla informacji finansowych inwestycje dotacje unijne prowadzenie firmy chwytliwy kierunek studiow