Budżet domowy – mini gospodarka we własnym domu

Wejdziemy teraz w temat trochę bardziej rodzinny ale nie wątpliwie powiązany z ogólnym zagadnieniem jakim jest ekonomia. Budżet rodzinny to nic innego jak mikroekonomia, za którą najczęściej w polskich domach odpowiedzialna jest kobieta. Być może się mylę, ale w moim domu, obecnym i tym z dzieciństwa zawsze było tak, że nad rodzinnymi finansami czuwała kobieta. Mniejsza o to, bardziej mam na celu porównanie w tym artykule budżetu domowego do na przykład budżetu publicznej instytucji. Wpływy są co prawda na bardzo różnych poziomach, ale to ma najmniejsze znaczenie, gdyż najważniejsze i w jednym i w drugim są raczej dopasowane do poziomu wpływów – rozchody. Czyli zobaczmy, mamy proporcjonalne powiązanie pomiędzy wydatkami z domowego budżetu a wydatkami z wyżej wspomnianej publicznej instytucji. I w jednym przypadku i w drugim, muszą one być na odpowiednim poziomie w stosunku do dochodów.

Co jeszcze łączy pieniądze w domu z pieniędzmi w firmie czy instytucji? Osobiście uważam, że łącza je wypłaty. Chociaż w tej drugiej to są pensje dla pracowników to w tej pierwszej taką pensją będzie na przykład kieszonkowe dla męża czy żony, w zależności od tego kto sprawuje piecze nad całością rodzinnych finansów. Niestety, przy obecnej sytuacji gospodarczej oraz społecznej to budżet domowy w większości przypadków ma jedno zasadnicze założenie. Dać sobie radę i wytrzymać od pierwszego dnia po wypłacie do ostatniego dnia przed wypłatą, tak aby nawet przez chwilę niczego w domu nie brakowało.

serwis finansowy art fakty cena panstwowa interwencja ryzyko i jego ocena ubezpieczenia na zycie kontrola k 2 art fakty k 2 handel dawniej merkantylizm za i przeciw metody ochrony rynku ochrona k 3 art fakty k 3 przemysl rozwijajacy sie smieciarze tasma na podeszwach internet jako sposob na zakupy dobry sklep internetowy k 4 art fakty k 4 zakladanie sklepu internetowego zarobki sklepow internetowych w jaki sposob mozemy w istocie sie wzbogacic mlodzi wyksztalceni bezrobotni oplacalnosc biznesu k 5 art fakty k 5 biznes dla osob wykluczonych spolecznie ekonomia zatrudniania sztuka robienia biznesu szkoly biznesu wybor kadry kierowniczej firmy k 6 art fakty k 6 grupy strategiczne grupy strategiczne a bariery mobilnosci bariery wejscia bariery mobilnosci zmiany barier mobilnosci k 7 art fakty k 7 bariery mobilnosci a tworzenie sie grup biznes plan najwazniejszy na poczatku kim sa liderzy biznesu finansowe abecadlo po co komu ekonomisci k 8 art fakty k 8 budzet domowy mini gospodarka we wlasnym domu akcje udzialy w firmach w rekach inwestorow konta bankowe jak wybrac najlepsze finanse czy swiat istnieje dzieki nim oferta pozyczek i kredytow k 9 art fakty k 9 pozyczka jedynym rozwiazaniem wplyw ubezpieczen na poczucie bezpieczenstwa wplyw ubezpieczen na zycie rodzinne ubezpieczenia rodzinne ubezpiecz swoja rodzine k 10 art fakty k 10 bezpieczenstwo bliskich czas ubezpieczyc najblizszych w trosce o bezpieczenstwo najblizszych gwarancja bezpieczenstwa najblizszych ubezpieczenia a zycie rodzinne k 11 art fakty k 11 poczucie bezpieczenstwa a ubezpieczenie otwarte konto oszczednosciowe czy wlasna lokata lokata konta konto oszczednosciowe jak zarzadzac pieniedzmi aby nie miec straty zakladanie samodzielnego konta dla dziecka k 12 art fakty k 12 znalezienie indywidualnego konta dla potomka programy przydatne w biznesie strony ze zleceniami analiza gdzie sie promowac k 13 art fakty k 13 ulotki firmowe konto w banku ksiegowosc biznes internetowy szeroka specjalizacja vs waska k 14 art fakty k 14 nazwa firmy teczki ofertowe ubezpieczenie na zycie zdobywanie lokalnego klienta szkolenia k 15 art fakty k 15 idealni pracownicy dom maklerski ksiegowosc komputerowa aromatyczny marketing system b2b k 16 art fakty k 16 promocja innowacyjnych projektow feng shui w biznesie spirala zadluzenia materialy budowlane a zwrot vat doradztwo personalne k 17 art fakty k 17 praca za granica nowy samochod i piekny dom bank i jego klient ciekawe opcje kredytowe kredyt hipoteczny k 18 art fakty k 18 akcje na gieldzie kapital finansowy sposob na bezrobocie praca idealna bezrobocie k 19 art fakty k 19 swoj wlasny biznes finanse domowe ofe pomysl na biznes trudna branza k 20 art fakty k 20 zrodla informacji finansowych inwestycje dotacje unijne prowadzenie firmy chwytliwy kierunek studiow