Archive for the ‘fakty’ Category

Budżet domowy – mini gospodarka we własnym domu

Wejdziemy teraz w temat trochę bardziej rodzinny ale nie wątpliwie powiązany z ogólnym zagadnieniem jakim jest ekonomia. Budżet rodzinny to nic innego jak mikroekonomia, za którą najczęściej w polskich domach odpowiedzialna jest kobieta. Być może się mylę, ale w moim domu, obecnym i tym z dzieciństwa zawsze było tak, że nad rodzinnymi finansami czuwała kobieta. Mniejsza o to, bardziej mam na celu porównanie w tym artykule budżetu domowego do na przykład budżetu publicznej instytucji. Wpływy są co prawda na bardzo różnych poziomach, ale to ma najmniejsze znaczenie, gdyż najważniejsze i w jednym i w drugim są raczej dopasowane do poziomu wpływów – rozchody. Czyli zobaczmy, mamy proporcjonalne powiązanie pomiędzy wydatkami z domowego budżetu a wydatkami z wyżej wspomnianej publicznej instytucji. I w jednym przypadku i w drugim, muszą one być na odpowiednim poziomie w stosunku do dochodów.

Co jeszcze łączy pieniądze w domu z pieniędzmi w firmie czy instytucji? Osobiście uważam, że łącza je wypłaty. Chociaż w tej drugiej to są pensje dla pracowników to w tej pierwszej taką pensją będzie na przykład kieszonkowe dla męża czy żony, w zależności od tego kto sprawuje piecze nad całością rodzinnych finansów. Niestety, przy obecnej sytuacji gospodarczej oraz społecznej to budżet domowy w większości przypadków ma jedno zasadnicze założenie. Dać sobie radę i wytrzymać od pierwszego dnia po wypłacie do ostatniego dnia przed wypłatą, tak aby nawet przez chwilę niczego w domu nie brakowało.

Akcje udziały w firmach w rękach inwestorów

Jeżeli mamy trochę więcej wolnej gotówki możemy stać się współwłaścicielami firmy, która wyemitowała swoje akcje. Właśnie akcjom poświęcimy ten artykuł. Firmy, które weszły na giełdę papierów wartościowych szukają wsparcia pośród inwestorów, którzy za finansowy współudział stają się właścicielami danej firmy. Eh, chyba trochę nazbyt skomplikowanie to opisałem.

Otóż sprawa wygląda następująco: Przedsiębiorstwo wchodzi na giełdę, czyli oddaje swoje udziały w ręce prywatnych inwestorów. Emituje więc akcje, które udziałowcy wykupują za ustaloną na dzień emisji cenę. Zapisy na akcje trwają często kilka tygodni wcześniej tak aby każdy zainteresowany miał możliwość nabycia ich odpowiedniej ilości. Pieniądze, które przedsiębiorstwo uzyskało w ten sposób przeznaczane jest oczywiście na jego rozwój. Natomiast posiadacze akcji mogą liczyć na zyski bądź straty, w zależności od tego jak prosperuje przedsiębiorstwo, którego akcje posiadamy. Powiedzmy sobie uczciwie, że kupowanie akcji może mieć zarówno dobry jak i zły skutek. Dobry to na pewno zarobek wynikający z ich odsprzedaży w momencie, kiedy tak zwane prosperity jest na wysokim poziomie. Negatywny skutek to na pewno ten, kiedy w najmniej spodziewanym i przewidywanym momencie nasze akcje tracą na wartości. Wtedy nie wiadomo, czy je odsprzedać, żeby odzyskać chociaż część zainwestowanych pieniędzy, czy je trzymać z nadzieją, że jeszcze zyskają na wartości. Akcje to gra i pewnego rodzaju ryzyku. W związku z tym pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach nie ma akcji, których wartość na pewno będzie rosła.

Konta bankowe jak wybrać najlepsze

Najpierw należałoby się zastanowić po co komu w ogóle konto bankowe? Przecież pieniądze można trzymać w portfelu albo schowane w pierzynach czy w szafie. Niestety, to już nie te czasy, że pieniądze trzyma się w szafie. Trzeba iść z duchem czasu i pieniądze trzymać na dobrym koncie w banku. Tylko jak wybrać najlepsze konto? Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, z czego najważniejsze chyba dla każdego są opłaty za takowego konta prowadzenie. Większość banków oferuje bezpłatne prowadzenie konta i wszystkie usługi z tym związane ale taka oferta dotyczy klientów o określonej kwocie wpływów na konto. Są to jednak bardzo przeciętne kwoty, a próg ten ma jedynie na celu zagwarantowanie naszemu bankowi, że będzie bankiem naszym głównym.

Są co prawda jeszcze banki pobierające opłatę za używanie przypisanych do konta kart płatniczych ale ludzi, którzy z takich kont korzystają jest coraz mniej. Drugim bardzo ważnym czynnikiem jakim kierują się ludzie przy wyborze konta jest to, czy będzie ono miało jakieś nominalne oprocentowanie dla posiadanych na nim pieniędzy. Wiele kont oferuje jakiś mały procent zysku dla posiadanych na koncie środków a to dla klientów banku jest bardzo ważne. Myślę jednak, że najważniejszym powodem dla którego ludzie trzymają pieniądze w banku jest po prostu ich bezpieczeństwo. Stamtąd przynajmniej ich nikt nie ukradnie. Chociaż niestety i takie rzeczy mają miejsce to jednak niektóre banki dają gwarancję, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Finanse czy świat istnieje dzięki nim

Świat nie istniałby gdyby nie pieniądze. Takie stwierdzenie można spokojnie udowodnić i bez większych trudności podeprzeć wieloma faktami i dowodami. Mało tego, ośmielę się stwierdzić, że światem rządzą pieniądze, co wydaje się nie tylko nie moralne ale i nie etyczne. Od zarania dziejów ludzie dokonywali transakcji czy wymian handlowych w których swój udział miały bądź to różne towary bądź później pieniądze. Każdy coś sprzedawał, każdy coś kupował i tak od wieków wszystko kręci się od tych dwóch pojęć, dzięki którym w ogóle istnieje gospodarka. Finanse to dziedzina bez której świat nie mógłby istnieć. Spróbujmy zastanowić się czy możliwy jest świat bez pieniędzy? Czy ktoś wyobraża sobie funkcjonowanie?

Nie, ponieważ nie byłoby ani klas społecznych, ani zarobków, ani środków do życia. Ludzie nadal wymienialiby się między sobą towarami, ale to czy ktoś jest bogatszy czy biedniejszy byłoby nie możliwe do ocenienia. Nie istniałyby wydatki, rachunki, nie byłoby nawet jak oszacować czy mamy za co żyć. Nie umiem nawet wyobrazić sobie tego jak świat mógłby wyglądać bez gotówki czy walut. Nawet jedna wspólna waluta nie zdała egzaminu, bo wciąż słyszy się o kryzysach i fatalnych nastrojach na rynkach walutowych. Warto jeszcze wspomnieć o wszystkich finansowych prawach, które rządzą dzisiejszym światem, przy czym najbardziej znane jest chyba prawo popytu i podaży bez którego gospodarka nie byłaby w stanie istnieć. Podsumowując, zapamiętajmy, że pieniądze to nie wszystko ale wszystko bez pieniędzy to nic.

Oferta pożyczek i kredytów

Dostępność wielu opcji pozyskania tzw. zastrzyku gotówkowego, sprawia, że coraz więcej osób i firm korzysta z kredytów, pożyczek, chwilówek oraz innych produktów finansowych. Zakupy ratalne, pożyczka na zakupy świąteczne czy wakacje, ale również długoterminowy kredyt hipoteczny. Szeroki wachlarz oferowanych usług, zapewnia każdemu potencjalnemu klientowi znalezienie rozwiązania na miarę konkretnych oczekiwań.

Rynek produktów finansowych oferuje wiele rozwiązań, z których skorzystać może wiele osób, klientów indywidualnych oraz podmiotów, instytucji, organizacji. W zależności od potrzeb, możliwości i wiarygodności kredytowej, oferta może pochodzić z banków lub podmiotów sektora pozabankowego. Zatem na potencjalnego kredytobiorcę lub pożyczkobiorcę czekają dziś produkty od kredytów i pożyczek po łatwo i szybko dostępne chwilówki.

Niezależnie od tego czy poszukuje się ofert kredytowych na kupno auta czy remont mieszkania, czy też interesują nas szybko przyznawane pożyczki gotówkowe, rynek finansowy ma dziś propozycje dla każdego. Banki i podmioty pozabankowe, zapewniają szeroką gamę produktów, wśród których będą kredyty hipoteczne, oferta pożyczek gotówkowych, okolicznościowych związanych np. z wakacjami, świętami czy możliwość skorzystania z szybko przyznawanych chwilówek.

serwis finansowy art fakty cena panstwowa interwencja ryzyko i jego ocena ubezpieczenia na zycie kontrola k 2 art fakty k 2 handel dawniej merkantylizm za i przeciw metody ochrony rynku ochrona k 3 art fakty k 3 przemysl rozwijajacy sie smieciarze tasma na podeszwach internet jako sposob na zakupy dobry sklep internetowy k 4 art fakty k 4 zakladanie sklepu internetowego zarobki sklepow internetowych w jaki sposob mozemy w istocie sie wzbogacic mlodzi wyksztalceni bezrobotni oplacalnosc biznesu k 5 art fakty k 5 biznes dla osob wykluczonych spolecznie ekonomia zatrudniania sztuka robienia biznesu szkoly biznesu wybor kadry kierowniczej firmy k 6 art fakty k 6 grupy strategiczne grupy strategiczne a bariery mobilnosci bariery wejscia bariery mobilnosci zmiany barier mobilnosci k 7 art fakty k 7 bariery mobilnosci a tworzenie sie grup biznes plan najwazniejszy na poczatku kim sa liderzy biznesu finansowe abecadlo po co komu ekonomisci k 8 art fakty k 8 budzet domowy mini gospodarka we wlasnym domu akcje udzialy w firmach w rekach inwestorow konta bankowe jak wybrac najlepsze finanse czy swiat istnieje dzieki nim oferta pozyczek i kredytow k 9 art fakty k 9 pozyczka jedynym rozwiazaniem wplyw ubezpieczen na poczucie bezpieczenstwa wplyw ubezpieczen na zycie rodzinne ubezpieczenia rodzinne ubezpiecz swoja rodzine k 10 art fakty k 10 bezpieczenstwo bliskich czas ubezpieczyc najblizszych w trosce o bezpieczenstwo najblizszych gwarancja bezpieczenstwa najblizszych ubezpieczenia a zycie rodzinne k 11 art fakty k 11 poczucie bezpieczenstwa a ubezpieczenie otwarte konto oszczednosciowe czy wlasna lokata lokata konta konto oszczednosciowe jak zarzadzac pieniedzmi aby nie miec straty zakladanie samodzielnego konta dla dziecka k 12 art fakty k 12 znalezienie indywidualnego konta dla potomka programy przydatne w biznesie strony ze zleceniami analiza gdzie sie promowac k 13 art fakty k 13 ulotki firmowe konto w banku ksiegowosc biznes internetowy szeroka specjalizacja vs waska k 14 art fakty k 14 nazwa firmy teczki ofertowe ubezpieczenie na zycie zdobywanie lokalnego klienta szkolenia k 15 art fakty k 15 idealni pracownicy dom maklerski ksiegowosc komputerowa aromatyczny marketing system b2b k 16 art fakty k 16 promocja innowacyjnych projektow feng shui w biznesie spirala zadluzenia materialy budowlane a zwrot vat doradztwo personalne k 17 art fakty k 17 praca za granica nowy samochod i piekny dom bank i jego klient ciekawe opcje kredytowe kredyt hipoteczny k 18 art fakty k 18 akcje na gieldzie kapital finansowy sposob na bezrobocie praca idealna bezrobocie k 19 art fakty k 19 swoj wlasny biznes finanse domowe ofe pomysl na biznes trudna branza k 20 art fakty k 20 zrodla informacji finansowych inwestycje dotacje unijne prowadzenie firmy chwytliwy kierunek studiow