Archive for the ‘fakty’ Category

Bariery mobilności a tworzenie się grup

Grupy strategiczne tworzą się i zmieniają w danym sektorze z wielu przyczyn. Po pierwsze, firmy często zaczynają działalność mając różne umiejętności lub zasoby, albo z czasem dochodzą do takich różnic; wybierają zatem odmienne strategie. W miarę rozwoju danego sektora firmy będące w dobrej sytuacji wyprzedzają inne w wyścigu do grup strategicznych, chronionych przez wysokie bariery mobilności. Po drugie, firmy różnią się pod względem celów oraz nastawienia do ryzyka. Niektóre firmy mogą być bardziej skłonne do ponoszenia ryzykownych nakładów na tworzenie barier mobilności niż inne. Jednostki różniące się j od względem stosunku do korporacji macierzystej mogą mieć odmienne cele, prowadzące do różnych strategii; podobnie może być w przypadku konkurentów w skali międzynarodowej, mających odmienne sytuacje na innych rynkach niż rynek krajowy. Historia rozwoju sektora stanowi kolejne wyjaśnienie różnic w strategii poszczególnych firm. W niektórych sektorach wczesne wejście umożliwia początkowa dostępność strategii, które stają się kosztowniejsze dla tych, którzy wejdą później. Bariery mobilności wynikające z ekonomii skali, zróżnicowania wyrobów i innych przyczyn mogą też ulegać zmianie, spowodowanej przez nakłady ponoszone przez firmę lub przez czynniki zewnętrzne. Zmienne bariery mobilności oznaczają, że wcześnie wchodzący do sektora mogą stosować zupełnie inne strategie niż późniejsi przybysze, dla których część z nich będzie już niedostępna. Z kolei nieodwracalność wielu rodzajów decyzji inwestycyjnych niekiedy uniemożliwia wcześniej wchodzącym przyjęcie strategii później przybyłych, którzy mogą korzystać z cudzych doświadczeń.

Biznes Plan – najważniejszy na początku

W kuluarach biznesowych mówi się, że nie ma nic ważniejszego niż dobry biznes plan. Co najciekawsze, to wcale nie jest tak, że jest on ważny tylko na początku działalności czyli na etapie otwierania firmy. Prawdę mówiąc nie musimy go nawet mieć, żeby otworzyć swoją własną firmę. Ale co najistotniejsze to musimy mieć dobry biznes plan, jeżeli chcemy na początek naszej działalności uzyskać dotacje z urzędu pracy. Wielu biznesmenów twierdzi jednak, że kiedy uda nam się zrealizować nasze biznesowe założenia z otwierania firmy to trzeba sobie stawiać kolejne cele na kolejnych etapach działalności. Dlatego każdy, kto dorobił się dużych pieniędzy twierdzi, że biznes plan powinno pisać się raz na pół roku, jeżeli nie nawet raz na kwartał. Pozostaje więc postawić pytanie, czy skoro jest on istotny zarówno na początku jak i w trakcie prowadzenia biznesu, to czy nie warto przypadkiem zrobić jednego, wielkiego i długotrwałego planu prowadzenia naszego biznesu?

Otóż nie! Śpieszę z wyjaśnieniem. Nie warto, ponieważ wszystko co w kwestiach biznesowych nas otacza jest zmienne. Nic nie dzieje się stale a żadne czynniki nie są konstant. Tworząc plany biznesowe uwzględnia się raczej wszystko to co dookoła nas otacza ale również aktualną sytuację na rynkach krajowych czy europejskich. Poza tym wszelkie założenia dotyczące prowadzenia firmy powinny być krótkotrwałe. I tak też zazwyczaj robi się w największych firmach, które swoim właścicielom przynoszą gigantyczne dochody.

Kim są liderzy biznesu

Polacy nie gęsi i swój język mają, ale i chętnie z obcego słowa pożyczają. Można by w taki sposób powiedzieć również o pojęciach związanych z biznesem. Jednym z takich biznesowych pojęć zaczerpniętych z krajów zachodnich jest pojęcie liderów biznesu. Kim są liderzy biznesu? Właściwie to określenie dwojakie, może dotyczyć zarówno liderowania w jakiejś organizacji typu firma czy instytucja, ale może dotyczyć również liderowania w ogólnospołecznym ujęciu pojęcia biznes. Liderami biznesu na pewno będą menagerowie z najwyższej półki, zajmujący najwyższe stanowiska w firmach. Prezesi tych firm również mogą zaliczać się do grupy liderów biznesu.

To wszystko jednak w ramach jednej firmy. A kim będą liderzy biznesu w skali całego społeczeństwa? To oczywiście osoby VIP, które w świecie finansów odgrywają największą rolę. Szefowie koncernów, prezesi czy miliarderzy mający w swoim port folio kilka lub kilkadziesiąt firm. Liderami biznesu na pewno będą też prezydenci zagranicznych Multi koncernów, które swoje przedstawicielstwa mają na całym świecie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przykładowy pan Kowalski też był liderem biznesu. Każdy ma na to szanse, wystarczy zrobić coś czym zasłuży się na takie określenie w swojej miejscowości czy gminie. Wiele znam takich przykładów, gdzie ludzie zaczynali od małej firmy na wsi a teraz są koncernami – liderami na rynku. Bo liderzy biznesu to też właściciele firm, które są największe w swojej branży. Również i ty możesz dołączyć do najlepszych!

Finansowe abecadło

Abecadło z pieca spadło, strasznie się potłukło. Tymczasem ostatnio w księgarniach pojawiła się publikacja, która w niczym nie przypomina abecadła znanego z języka polskiego. Pojawiło się finansowe abecadło, które wcale nie spada z pieca. Dzięki tej książce, temu poradnikowi, możecie poznać Państwo wszystkie hasła powiązane ze światem finansów. Można przeczytać o wszystkim, a wszystko uporządkowane jest w sposób alfabetyczny. Top bardzo ważne, że pojawiają się tego typu poradniki na polskim rynku. Żeby nie robić reklamy nie podajemy autora tego poradnika, ale powiemy tylko, że to jedna z lepszych książek jakie się ostatnio w naszym kraju ukazały. Podręcznik ten, czy właściwie encyklopedia, pozwala zrozumieć główne zagadnienia dotyczące finansów i ekonomii, co buduje świadomość Polaków i to nawet tych najmłodszych.

Ważne, żeby edukować od najmłodszych w kwestii zrozumienia praw, jakimi rządzi się ekonomia i gospodarka. W abecadle możemy znaleźć pojęcia takie jak: kredyt, obligacje, banki, ekonomia, lokaty. Może dla każdego są to bardzo łatwe i zrozumiałe zagadnienia ale jest wielu ludzi, którzy najzwyczajniej w świecie nie mają o tym zielonego pojęcia. Dla takich ludzi powinny właśnie powstawać takie poradniki jak ten. Poza tą publikacją jest jeszcze wiele innych książek, które mają podobny, oświatowy wręcz charakter. Wystarczy, że wybierzemy się do najbliższej księgarni. Wybór jest ogromny, w związku z tym nie ma problemu, żeby znaleźć coś dla siebie. Polecamy zwłaszcza typowe publikacje dotyczące finansów.

Po co komu ekonomiści

Dobre pytanie. Prawdę mówiąc wcale nie są mi potrzebni bo sam doskonale zarządzam swoimi finansami. Ale tak powiedzieć może każdy kto podobnie jak ja nie interesuje się ekonomią w skali makro czyli tą na skalę międzynarodową czy ogólnoświatową. Dla mnie najważniejsze są finanse ale patrzę na nie tylko i wyłącznie z perspektywy mojego małego, ciasnego portfela.

Co mogę powiedzieć na temat ekonomistów? Mogę powiedzieć tylko tyle, że tak naprawdę to gdyby ni oni to nie wiedziałbym również i ja jak poprawnie korzystać ze swoich pieniędzy. Nauka o ekonomii, która zresztą powstała na bazie matematyki, pozwala na przewidywanie i określenie pewnych regulacji, praw oraz posunięć, które pomagają w zachowaniu równowagi w międzynarodowej, globalnej czy nawet lokalnej gospodarce. Strasznie ten temat zawile opisałem, ale żebyśmy się dobrze zrozumieli to powiem tak. Zarówno pieniądze w naszym własnym portfelu jak i te w budżecie państw w których żyjemy rządzą się własnymi prawami na których znają się głównie ekonomiści, bankierzy czy specjaliści od gospodarki. Dlatego, gdyby nie oni to pewnie i my nie do końca wiedzielibyśmy jak postępować, żeby na przykład nasze oszczędności nie straciły podczas dewaluacji czy zmiany wartości pieniądza. Odpowiedzieliśmy w ten sposób na pytanie, które stanowi tytuł tego artykułu. Ekonomiści potrzebni są każdemu, kto tylko myśli na poważnie o tym, żeby się bogacić. Bo czasem, żeby stawać się coraz bogatszym wystarczy mądrze wydawać pieniądze. Dzięki ekonomii właśnie możemy dowiedzieć się jak!

serwis finansowy art fakty cena panstwowa interwencja ryzyko i jego ocena ubezpieczenia na zycie kontrola k 2 art fakty k 2 handel dawniej merkantylizm za i przeciw metody ochrony rynku ochrona k 3 art fakty k 3 przemysl rozwijajacy sie smieciarze tasma na podeszwach internet jako sposob na zakupy dobry sklep internetowy k 4 art fakty k 4 zakladanie sklepu internetowego zarobki sklepow internetowych w jaki sposob mozemy w istocie sie wzbogacic mlodzi wyksztalceni bezrobotni oplacalnosc biznesu k 5 art fakty k 5 biznes dla osob wykluczonych spolecznie ekonomia zatrudniania sztuka robienia biznesu szkoly biznesu wybor kadry kierowniczej firmy k 6 art fakty k 6 grupy strategiczne grupy strategiczne a bariery mobilnosci bariery wejscia bariery mobilnosci zmiany barier mobilnosci k 7 art fakty k 7 bariery mobilnosci a tworzenie sie grup biznes plan najwazniejszy na poczatku kim sa liderzy biznesu finansowe abecadlo po co komu ekonomisci k 8 art fakty k 8 budzet domowy mini gospodarka we wlasnym domu akcje udzialy w firmach w rekach inwestorow konta bankowe jak wybrac najlepsze finanse czy swiat istnieje dzieki nim oferta pozyczek i kredytow k 9 art fakty k 9 pozyczka jedynym rozwiazaniem wplyw ubezpieczen na poczucie bezpieczenstwa wplyw ubezpieczen na zycie rodzinne ubezpieczenia rodzinne ubezpiecz swoja rodzine k 10 art fakty k 10 bezpieczenstwo bliskich czas ubezpieczyc najblizszych w trosce o bezpieczenstwo najblizszych gwarancja bezpieczenstwa najblizszych ubezpieczenia a zycie rodzinne k 11 art fakty k 11 poczucie bezpieczenstwa a ubezpieczenie otwarte konto oszczednosciowe czy wlasna lokata lokata konta konto oszczednosciowe jak zarzadzac pieniedzmi aby nie miec straty zakladanie samodzielnego konta dla dziecka k 12 art fakty k 12 znalezienie indywidualnego konta dla potomka programy przydatne w biznesie strony ze zleceniami analiza gdzie sie promowac k 13 art fakty k 13 ulotki firmowe konto w banku ksiegowosc biznes internetowy szeroka specjalizacja vs waska k 14 art fakty k 14 nazwa firmy teczki ofertowe ubezpieczenie na zycie zdobywanie lokalnego klienta szkolenia k 15 art fakty k 15 idealni pracownicy dom maklerski ksiegowosc komputerowa aromatyczny marketing system b2b k 16 art fakty k 16 promocja innowacyjnych projektow feng shui w biznesie spirala zadluzenia materialy budowlane a zwrot vat doradztwo personalne k 17 art fakty k 17 praca za granica nowy samochod i piekny dom bank i jego klient ciekawe opcje kredytowe kredyt hipoteczny k 18 art fakty k 18 akcje na gieldzie kapital finansowy sposob na bezrobocie praca idealna bezrobocie k 19 art fakty k 19 swoj wlasny biznes finanse domowe ofe pomysl na biznes trudna branza k 20 art fakty k 20 zrodla informacji finansowych inwestycje dotacje unijne prowadzenie firmy chwytliwy kierunek studiow